Hoppa till sidans innehåll

Augusticupen 2015


Turneringen är öppen för alla. Man får välja spelpartner men det går även bra att komma själv så får man en medspelare på plats.

 

Tid 2015-08-16 11:00 - 18:00
Plats Porsö IP, Luleå
Klass Öppen (2 spelare, licens eller ej, näthöjd 243cm)
Spelform Gruppspel + slutspel efter lunch
Anmälan Föranmälan via e-post eller på plats innan kl 11:00
Avgift Ingen avgift
Kontakt This is a mailto link



Gruppspel



Grupp 1

MatchLag 1Lag 2Resultat
1 Patric Larsson / Daniel Sörnmo Jonas Pelli / Emil Storvall 0-2 (16-21, 15-21)
2 Jonas Pelli / Emil Storvall Emil Hällstig / Jenny Trlicik 2-0 (21-17, 21-18)
3 Emil Hällstig / Jenny Trlicik Patric Larsson / Daniel Sörnmo 2-1 (14-21, 21-17, 15-7)
PlacLagVFS+S-P+P-
1 Jonas Pelli / Emil Storvall 2 0 4 0 84 66
2 Emil Hällstig / Jenny Trlicik 1 1 2 3 85 87
3 Patric Larsson / Daniel Sörnmo 0 2 1 4 76 92



Grupp 2

MatchLag 1Lag 2Resultat
1 Mattias Gustafsson / Roholla Shahabe Simon Isaksson / Patrik Nilsson 0-2 (13-21, 14-21)
2 Simon Isaksson / Patrik Nilsson Magnus Björklund / Predrag Jagunic 2-0 (21-8, 21-10)
3 Magnus Björklund / Predrag Jagunic Mattias Gustafsson / Roholla Shahabe 0-2 (11-21, 16-21)
PlacLagVFS+S-P+P-
1 Simon Isaksson / Patrik Nilsson 2 0 4 0 84 45
2 Mattias Gustafsson / Roholla Shahabe 1 1 2 2 69 69
3 Magnus Björklund / Predrag Jagunic 0 2 0 4 45 84



Grupp 3

MatchLag 1Lag 2Resultat
1 Hanna Lundholm / Elin Rubertsson Lucas Andersson / Peter Andersson 0-2 (11-15, 3-15)
2 Jenny Berglund / Per Danvind Dick Kallström / Henrik Åkerlund 2-0 (15-10, 15-12)
3 Dick Kallström / Henrik Åkerlund Lucas Andersson / Peter Andersson 1-2 (15-6, 9-15, 10-15)
4 Jenny Berglund / Per Danvind Hanna Lundholm / Elin Rubertsson 2-0 (15-6, 15-9)
5 Jenny Berglund / Per Danvind Lucas Andersson / Peter Andersson 2-1 (10-15, 15-12, 15-13)
6 Hanna Lundholm / Elin Rubertsson Dick Kallström / Henrik Åkerlund 1-2 (13-15, 15-12, 3-15)
PlacLagVFS+S-P+P-
1 Jenny Berglund / Per Danvind 3 0 6 1 100 77
2 Lucas Andersson / Peter Andersson 2 1 5 3 106 88
3 Dick Kallström / Henrik Åkerlund 1 2 3 5 98 97
4 Hanna Lundholm / Elin Rubertsson 0 3 1 6 60 102



Slutspel

MatchLag 1Lag 2Resultat
Åttondelsfinal #1 Patric Larsson / Daniel Sörnmo Hanna Lundholm / Elin Rubertsson 2-0 (21-10, 21-9)
Åttondelsfinal #2 Magnus Björklund / Predrag Jagunic Dick Kallström / Henrik Åkerlund 0-2 (18-21, 18-21)
Kvartsfinal #1 Jonas Pelli / Emil Storvall Dick Kallström / Henrik Åkerlund 2-0 (21-15, 21-6)
Kvartsfinal #2 Simon Isaksson / Patrik Nilsson Patric Larsson / Daniel Sörnmo 2-0 (29-27, 21-17)
Kvartsfinal #3 Jenny Berglund / Per Danvind Emil Hällstig / Jenny Trlicik 2-1 (21-12, 10-21, 19-17)
Kvartsfinal #4 Mattias Gustafsson / Max Larsson Roholla Shahabe Lucas Andersson / Peter Andersson 2-0 (21-7, 21-15)
Semifinal #1 Jonas Pelli / Emil Storvall Mattias Gustafsson / Max Larsson Roholla Shahabe 2-0 (21-12, 21-17)
Semifinal #2 Simon Isaksson / Patrik Nilsson Jenny Berglund / Per Danvind 2-0 (21-14, 21-17)
Final Jonas Pelli Max Larsson / Emil Storvall Simon Isaksson / Patrik Nilsson 1-2 (14-21, 21-19, 10-15)
Uppdaterad: 15 AUG 2017 20:42 Skribent: Arrangörsgruppen

- Lule Volleys sponsorer - 

 

Visit Luleå

 


 

 


 

 



 

 

Mobilapp Turneringsassistenten

Postadress:
Lule Volley - Volleyboll
C/o Peter Andersson, Hällbruksgatan 3
97435 Luleå

Kontakt:
Tel: +46730245836
E-post: This is a mailto link

Se all info