Hoppa till sidans innehåll

Junicupen 2016


Säsongens andra månadscup i Luleå - Junicupen!

 

Turneringen är öppen för alla. Man får välja spelpartner men det går även bra att komma själv så får man en medspelare på plats.

 

Tid 2016-06-05 11:00 - 18:00
Plats Porsö IP, Luleå
Klass Öppen (2 spelare, licens eller ej, näthöjd 243cm)
Spelform Gruppspel + slutspel efter lunch
Anmälan Föranmälan via e-post eller på plats innan kl 11:00
Avgift Ingen avgift
Kontakt This is a mailto link



Damklass - Gruppspel

Grupp 1

MatchLag 1Lag 2Resultat
1 Linnea Olsson / Catrin Eberius Mårten Rönnberg / Kaela Loffler 0-2 (7-15, 7-15)
2 Mårten Rönnberg / Kaela Loffler Ofelia Dyne / Nicole Lejdeby 2-0 (15-9, 15-11)
3 Ofelia Dyne / Nicole Lejdeby Linnea Olsson / Catrin Eberius 2-0 (15-7, 15-9)



PlacLagVFS+S-P+P-
1 Mårten Rönnberg / Kaela Loffler 2 0 4 0 60 34
2 Ofelia Dyne / Nicole Lejdeby 1 1 2 2 50 46
3 Linnea Olsson / Catrin Eberius 0 2 0 4 30 60



Öppen klass - Gruppspel

Grupp 1

MatchLag 1Lag 2Resultat
1 Simon Laestander / Nicole Lejdeby Per Danvind / Emil Hällstig 0-2 (4-15, 4-15)
2 Per Danvind / Emil Hällstig Farhad / Roholla Shahabe 2-0 (15-3, 15-5)
3 Farhad / Roholla Shahabe Simon Laestander / Nicole Lejdeby 2-1 (7-15, 15-9, 15-10)
PlacLagVFS+S-P+P-
1 Per Danvind / Emil Hällstig 2 0 4 0 60 16
2 Farhad / Roholla Shahabe 1 1 2 3 45 64
3 Simon Laestander / Nicole Lejdeby 0 2 1 4 42 67



Grupp 2

MatchLag 1Lag 2Resultat
1 Predrag Jagunic / Henrik Åkerlund Arvid Isaksson / Max Larsson 0-2 (9-15, 4-15)
2 Arvid Isaksson / Max Larsson Magnus Björklund / Marcus Viklund 2-0 (15-10, 15-13)
3 Magnus Björklund / Marcus Viklund Predrag Jagunic / Henrik Åkerlund 2-0 (15-11, 15-10)



PlacLagVFS+S-P+P-
1 Arvid Isaksson / Max Larsson 2 0 4 0 60 36
2 Magnus Björklund / Marcus Viklund 1 1 2 2 53 51
3 Predrag Jagunic / Henrik Åkerlund 0 2 0 4 34 60



Grupp 3

MatchLag 1Lag 2Resultat
1 Kaela Loffler / Mårten Rönnberg Catrin Eberius / Dennis Rajden 2-0 (11-6, 11-2)
2 Simon Isaksson / Patrik Nilsson Jonathon von Brana / Ofelia Dyne 2-0 (11-8, 11-9)
3 Jonathon von Brana / Ofelia Dyne Catrin Eberius / Dennis Rajden 2-0 (11-4, 11-5)
4 Simon Isaksson / Patrik Nilsson Kaela Loffler / Mårten Rönnberg 2-0 (15-13, 11-8)
5 Simon Isaksson / Patrik Nilsson Catrin Eberius / Dennis Rajden 2-0 (11-4, 11-4)
6 Kaela Loffler / Mårten Rönnberg Jonathon von Brana / Ofelia Dyne 2-0 (11-8, 11-7)



PlacLagVFS+S-P+P-
1 Simon Isaksson / Patrik Nilsson 3 0 6 0 70 46
2 Kaela Loffler / Mårten Rönnberg 2 1 4 2 65 49
3 Jonathon von Brana / Ofelia Dyne 1 2 2 4 54 53
4 Catrin Eberius / Dennis Rajden 0 3 0 6 25 66



Slutspel

MatchLag 1Lag 2Resultat
Åttondelsfinal #1 Simon Laestander / Nicole Lejdeby Catrin Eberius / Dennis Rajden 0-2 (0-15, 0-15)
Åttondelsfinal #2 Jonathon von Brana / Ofelia Dyne Predrag Jagunic / Henrik Åkerlund 0-2 (0-15, 0-15)
Kvartsfinal #1 Per Danvind / Emil Hällstig Predrag Jagunic / Henrik Åkerlund 2-0 (21-6, 21-7)
Kvartsfinal #2 Catrin Eberius / Dennis Rajden Arvid Isaksson / Max Larsson 0-2 (19-21, 19-21)
Kvartsfinal #3 Simon Isaksson / Patrik Nilsson Farhad / Roholla Shahabe 2-0 (21-16, 21-12)
Kvartsfinal #4 Magnus Björklund / Marcus Viklund Kaela Loffler / Mårten Rönnberg 2-1 (10-21, 21-10, 18-16)
Semifinal #1 Per Danvind / Emil Hällstig Magnus Björklund / Marcus Viklund 2-0 (22-20, 21-10)
Semifinal #2 Simon Isaksson / Patrik Nilsson Arvid Isaksson / Max Larsson 2-0 (21-13, 21-12)
Final Per Danvind / Emil Hällstig Simon Isaksson / Patrik Nilsson 2-0 (21-19, 21-14)
Uppdaterad: 15 AUG 2017 20:42 Skribent: Arrangörsgruppen

- Lule Volleys sponsorer - 

 

Visit Luleå

 


 

 


 

 



 

 

Mobilapp Turneringsassistenten

Postadress:
Lule Volley - Volleyboll
C/o Peter Andersson, Hällbruksgatan 3
97435 Luleå

Kontakt:
Tel: +46730245836
E-post: This is a mailto link

Se all info