Hoppa till sidans innehåll

Majcupen 2015


Dags att inleda tävlingssäsongen i Luleå med Majcupen!

 

Turneringen är öppen för alla. Man får välja spelpartner men det går även bra att komma själv så får man en medspelare på plats.

 

Tid 2015-05-24 11:00 - 18:00
Plats Porsö IP, Luleå
Klass Öppen (2 spelare, licens eller ej, näthöjd 243cm)
Spelform Gruppspel + slutspel efter lunch
Anmälan Föranmälan via e-post eller på plats innan kl 11:00
Avgift Ingen avgift
Kontakt This is a mailto link



Damer

Lag 1Lag 2Resultat
Elin Rubertsson/Jenny Trlicik Ingrid Mattsson/Josefin Dahlström 2-0 (15-2, 15-5)
Ingrid Mattsson/Josefin Dahlström Elin Wedin/Jenny Berglund 0-2 (6-15, 8-15)
Elin Rubertsson/Jenny Trlicik Elin Wedin/Jenny Berglund 2-0 (21-17, 21-19)

Segrare: Elin Rubertsson/Jenny Trlicik



Öppen klass

Gruppspel

3 set; 15p

Grupp 1

Lag 1Lag 2Resultat
Emanuel Larsson/Patrik Nilsson Max Larsson/Simon Isaksson 0-2 (12-15, 13-15)
Max Larsson/Simon Isaksson Jan Filipec/Per Danvind 2-0 (15-13, 15-12)
Jan Filipec/Per Danvind Emanuel Larsson/Patrik Nilsson 1-2 (17-15, 17-19, 12-15)



Tabell

PlacLagVFS+S-P+P-
1 Max Larsson/Simon Isaksson 2 0 4 0 60 50
2 Emanuel Larsson/Patrik Nilsson 1 1 2 3 74 76
3 Jan Filipec/Per Danvind 0 2 1 4 71 79

Grupp 2

Lag 1Lag 2Resultat
Elin Rubertsson/Jenny Trlicik Dick Kallström/Henrik Åkerlund 2-0 (15-11, 15-2)
Elin Rubertsson/Jenny Trlicik Dennis Jonasson/Joakim Nilsson 2-0 (15-8, 15-9)
Dennis Jonasson/Joakim Nilsson Dick Kallström/Henrik Åkerlund 2-1 (15-4, 12-15, 18-16)



Tabell

PlacLagVFS+S-P+P-
1 Elin Rubertsson/Jenny Trlicik 2 0 4 0 60 30
2 Dennis Jonasson/Joakim Nilsson 1 1 2 3 62 65
3 Dick Kallström/Henrik Åkerlund 0 2 1 4 48 75



Grupp 3

Lag 1Lag 2Resultat
Elin Wedin/Jenny Berglund Filip Swozdziak/Mattias Gustafsson 0-2 (8-15, 10-15)
Filip Swozdziak/Mattias Gustafsson Emil Storvall/Martin Lund 0-2 (10-15, 13-15)
Emil Storvall/Martin Lund Elin Wedin/Jenny Berglund 2-0 (15-8, 15-12)



Tabell

PlacLagVFS+S-P+P-
1 Emil Storvall/Martin Lund 2 0 4 0 60 43
2 Mattias Gustafsson/Filip Swozdziak 1 1 2 2 53 48
3 Jenny Berglund/Elin Wedin 0 2 0 4 38 60



Slutspel

3 set; 15p

Åttondelsfinal 1
Dick Kallström/Henrik Åkerlund
2-0 (15-4, 15-11)
Elin Wedin/Jenny Berglund
Kvartsfinal 1
Max Larsson/Simon Isaksson
2-0 (15-5, 15-10)
Dick Kallström/Henrik Åkerlund
  Kvartsfinal 2
Emanuel Larsson/Patrik Nilsson
2-0 (15-7, 15-12)
Dennis Jonasson/Joakim NilssonErik
Semifinal 1
Max Larsson/Simon Isaksson
2-1 (15-11, 7-15, 15-10)
Emanuel Larsson/Patrik Nilsson
      Final
Max Larsson/Simon Isaksson
2-1 (15-13, 14-16, 15-13)
Jan Filipec/Per Danvind
  Kvartsfinal 3
Emil Storvall/Martin Lund
2-0 (15-8, 15-12)
Filip Zwozdziak/Mattias Gustafsson
Semifinal 2
Emil Storvall/Martin Lund
0-2 (14-16, 11-15)
Jan Filipec/Per Danvind
  Kvartsfinal 4
Elin Rubertsson/Jenny Trlicik
0-2 (12-15, 7-15)
Jan Filipec/Per Danvind
Uppdaterad: 15 AUG 2017 20:42 Skribent: Arrangörsgruppen

- Lule Volleys sponsorer - 

 

Visit Luleå

 


 

 


 

 



 

 

Mobilapp Turneringsassistenten

Postadress:
Lule Volley - Volleyboll
C/o Peter Andersson, Hällbruksgatan 3
97435 Luleå

Kontakt:
Tel: +46730245836
E-post: This is a mailto link

Se all info