Hoppa till sidans innehåll

Majcupen 2016


Dags att inleda tävlingssäsongen i Luleå med Majcupen!

 

Turneringen är öppen för alla. Man får välja spelpartner men det går även bra att komma själv så får man en medspelare på plats.

 

Tid 2016-05-22 11:00 - 18:00
Plats Porsö IP, Luleå
Klass Öppen (2 spelare, licens eller ej, näthöjd 243cm)
Spelform Gruppspel + slutspel efter lunch
Anmälan Föranmälan via e-post eller på plats innan kl 11:00
Avgift Ingen avgift
Kontakt This is a mailto link



Damklass

Gruppspel

Grupp 1

MatchLag 1Lag 2Resultat
1 Paula Canals / Yasmina Chamarno Jenny Berglund / Elin Rubertsson 0-1 (6-15)
2 Jenny Berglund / Elin Rubertsson Rebecca Karlsson / Felicia Lindelöw 1-0 (15-8)
3 Rebecca Karlsson / Felicia Lindelöw Paula Canals / Yasmina Chamarno 1-0 (15-11)
PlacLagVFS+S-P+P-
1 Jenny Berglund / Elin Rubertsson 2 0 2 0 30 14
2 Rebecca Karlsson / Felicia Lindelöw 1 1 1 1 23 26
3 Paula Canals / Yasmina Chamarno 0 2 0 2 17 30



Grupp 2

MatchLag 1Lag 2Resultat
1 Marina Fernandez / Alexandra Taberner Ofelia Dyne / Matilda Weihs 0-1 (10-15)
2 Ofelia Dyne / Matilda Weihs Shilpi Sinha / Elin Sjöberg 1-0 (15-13)
3 Shilpi Sinha / Elin Sjöberg Marina Fernandez / Alexandra Taberner 0-1 (13-15)
PlacLagVFS+S-P+P-
1 Ofelia Dyne / Matilda Weihs 2 0 2 0 30 23
2 Marina Fernandez / Alexandra Taberner 1 1 1 1 25 28
3 Shilpi Sinha / Elin Sjöberg 0 2 0 2 26 30



Slutspel

MatchLag 1Lag 2Resultat
Kvartsfinal #1 Rebecca Karlsson / Felicia Lindelöw Shilpi Sinha / Elin Sjöberg 1-0 (15-10)
Kvartsfinal #2 Paula Canals / Yasmina Chamarno Marina Fernandez / Alexandra Taberner 0-1 (10-15)
Semifinal #1 Jenny Berglund / Elin Rubertsson Marina Fernandez / Alexandra Taberner 2-1 (15-4, 9-15, 15-12)
Semifinal #2 Rebecca Karlsson / Felicia Lindelöw Ofelia Dyne / Matilda Weihs 1-2 (15-8, 11-15, 12-15)
Final Jenny Berglund / Elin Rubertsson Ofelia Dyne / Matilda Weihs 2-1 (14-16, 19-17, 15-10)



Öppen klass

Gruppspel

Grupp 1

MatchLag 1Lag 2Resultat
1 Ofelia Dyne / Matilda Weihs Karl Hedgärde / Max Larsson 0-1 (2-15)
2 Karl Hedgärde / Max Larsson Emannuel Reim / Wiebke Reim 1-0 (15-10)
3 Emannuel Reim / Wiebke Reim Ofelia Dyne / Matilda Weihs 1-0 (15-5)
PlacLagVFS+S-P+P-
1 Karl Hedgärde / Max Larsson 2 0 2 0 30 12
2 Emannuel Reim / Wiebke Reim 1 1 1 1 25 20
3 Ofelia Dyne / Matilda Weihs 0 2 0 2 7 30



Grupp 2

MatchLag 1Lag 2Resultat
1 Jakob Brismo / Madelene Brovig Simon Isaksson / Patrik Nilsson 0-1 (6-15)
2 Simon Isaksson / Patrik Nilsson Jenny Berglund / Christopher Enckell 1-0 (15-6)
3 Jenny Berglund / Christopher Enckell Jakob Brismo / Madelene Brovig 1-0 (15-10)
PlacLagVFS+S-P+P-
1 Simon Isaksson / Patrik Nilsson 2 0 2 0 30 12
2 Jenny Berglund / Christopher Enckell 1 1 1 1 21 25
3 Jakob Brismo / Madelene Brovig 0 2 0 2 16 30



Grupp 3

MatchLag 1Lag 2Resultat
1 Mehdi Ahmadi / Mahdi Zaki Kaela Loffler / Mårten Rönnberg 0-1 (9-15)
2 Kaela Loffler / Mårten Rönnberg Hussein Heydari / Roholla Shahabe 1-0 (15-9)
3 Hussein Heydari / Roholla Shahabe Mehdi Ahmadi / Mahdi Zaki 1-0 (15-13)
PlacLagVFS+S-P+P-
1 Kaela Loffler / Mårten Rönnberg 2 0 2 0 30 18
2 Hussein Heydari / Roholla Shahabe 1 1 1 1 24 28
3 Mehdi Ahmadi / Mahdi Zaki 0 2 0 2 22 30



Grupp 4

MatchLag 1Lag 2Resultat
1 Farhad / Edris Patric Larsson / Daniel Sörnmo 0-1 (7-15)
2 Patric Larsson / Daniel Sörnmo Magnus Björklund / Marcus Viklund 1-0 (15-11)
3 Magnus Björklund / Marcus Viklund Farhad / Edris 0-1 (7-15)
PlacLagVFS+S-P+P-
1 Patric Larsson / Daniel Sörnmo 2 0 2 0 30 18
2 Farhad / Edris 1 1 1 1 22 22
3 Magnus Björklund / Marcus Viklund 0 2 0 2 18 30



Grupp 5

MatchLag 1Lag 2Resultat
1 Christoph Burkhart / Guiseppe Colamarino Per Danvind / Elin Rubertsson 0-1 (8-15)
2 Per Danvind / Elin Rubertsson Arvid Isaksson / Henrik Åkerlund 0-1 (15-17)
3 Arvid Isaksson / Henrik Åkerlund Christoph Burkhart / Guiseppe Colamarino 1-0 (15-7)
PlacLagVFS+S-P+P-
1 Arvid Isaksson / Henrik Åkerlund 2 0 2 0 32 22
2 Per Danvind / Elin Rubertsson 1 1 1 1 30 25
3 Christoph Burkhart / Guiseppe Colamarino 0 2 0 2 15 30



Slutspel

MatchLag 1Lag 2Resultat
Åttondelsfinal #1 Christoph Burkhart / Guiseppe Colamarino Simon Isaksson / Patrik Nilsson 0-1 (6-15)
Åttondelsfinal #2 Magnus Björklund / Marcus Viklund Kaela Loffler / Mårten Rönnberg 0-1 (12-15)
Åttondelsfinal #3 Patric Larsson / Daniel Sörnmo Mehdi Ahmadi / Mahdi Zaki 1-0 (15-10)
Åttondelsfinal #4 Jakob Brismo / Madelene Brovig Arvid Isaksson / Henrik Åkerlund 0-1 (8-15)
Åttondelsfinal #5 Emannuel Reim / Wiebke Reim Ofelia Dyne / Matilda Weihs 1-0 (15-7)
Åttondelsfinal #6 Per Danvind / Elin Rubertsson Hussein Heydari / Roholla Shahabe 1-0 (15-13)
Åttondelsfinal #7 Farhad / Edris Jenny Berglund / Christopher Enckell 1-0 (15-10)
Kvartsfinal #1 Farhad / Edris Karl Hedgärde / Max Larsson 2-1 (13-15, 15-9, 15-9)
Kvartsfinal #2 Per Danvind / Elin Rubertsson Simon Isaksson / Patrik Nilsson 0-2 (10-15, 5-15)
Kvartsfinal #3 Kaela Loffler / Mårten Rönnberg Emannuel Reim / Wiebke Reim 2-1 (15-6, 12-15, 15-12)
Kvartsfinal #4 Arvid Isaksson / Henrik Åkerlund Patric Larsson / Daniel Sörnmo 0-2 (8-15, 9-15)
Semifinal #1 Patric Larsson / Daniel Sörnmo Farhad / Edris 2-0 (15-9, 15-11)
Semifinal #2 Kaela Loffler / Mårten Rönnberg Simon Isaksson / Patrik Nilsson 0-2 (7-15, 4-15)
Final Simon Isaksson / Patrik Nilsson Patric Larsson / Daniel Sörnmo 0-2 (12-21, 12-21)
Uppdaterad: 15 AUG 2017 20:42 Skribent: Arrangörsgruppen

- Lule Volleys sponsorer - 

 

Visit Luleå

 


 

 


 

 



 

 

Mobilapp Turneringsassistenten

Postadress:
Lule Volley - Volleyboll
C/o Peter Andersson, Hällbruksgatan 3
97435 Luleå

Kontakt:
Tel: +46730245836
E-post: This is a mailto link

Se all info