Hoppa till sidans innehåll

Septembercupen 2015


Turneringen är öppen för alla. Man får välja spelpartner men det går även bra att komma själv så får man en medspelare på plats.

 

Tid 2015-09-13 11:00 - 18:00
Plats Porsö IP, Luleå
Klass Öppen (2 spelare, licens eller ej, näthöjd 243cm)
Spelform Gruppspel + slutspel efter lunch
Anmälan Föranmälan via e-post eller på plats innan kl 11:00
Avgift Ingen avgift
Kontakt This is a mailto link



Gruppspel

Bäst av 3 set till 11p

Grupp 1

MatchLag 1Lag 2Resultat
1 Predrag Jagunic / Dick Kallström Emil Hällstig / Jens Lövmark 0-2 (9-11, 2-11)
2 Emil Hällstig / Jens Lövmark Emmy Löf / Jenny Trlicik 2-0 (11-7, 11-4)
3 Emmy Löf / Jenny Trlicik Predrag Jagunic / Dick Kallström 2-0 (11-7, 11-4)
PlacLagVFS+S-P+P-
1 Emil Hällstig / Jens Lövmark 2 0 4 0 44 22
2 Emmy Löf / Jenny Trlicik 1 1 2 2 33 33
3 Predrag Jagunic / Dick Kallström 0 2 0 4 22 44

Grupp 2

MatchLag 1Lag 2Resultat
1 Lena Nyström / Mårten Rönnberg Simon Isaksson / Linnea Olsson 0-2 (7-11, 9-11)
2 Simon Isaksson / Linnea Olsson Mattias Gustafsson / Blai Rigau Marcus Viklund 1-2 (3-11, 11-8, 8-11)
3 Mattias Gustafsson / Blai Rigau Marcus Viklund Lena Nyström / Mårten Rönnberg 2-0 (11-3, 11-7)
PlacLagVFS+S-P+P-
1 Mattias Gustafsson / Blai Rigau 2 0 4 1 52 32
2 Simon Isaksson / Linnea Olsson 1 1 3 2 44 46
3 Lena Nyström / Mårten Rönnberg 0 2 0 4 26 44

Grupp 3

MatchLag 1Lag 2Resultat
1 Emanuel Larsson / Johanna Lindmark Roholla Shahabe / Marcus Viklund 1-2 (13-11, 0-11, 7-11)
2 Roholla Shahabe / Marcus Viklund Patric Larsson / Maxime Levillayer 2-0 (11-4, 11-7)
3 Patric Larsson / Maxime Levillayer Emanuel Larsson / Johanna Lindmark 2-0 (11-7, 11-7)
PlacLagVFS+S-P+P-
1 Roholla Shahabe / Marcus Viklund 2 0 4 1 55 31
2 Patric Larsson / Maxime Levillayer 1 1 2 2 33 36
3 Emanuel Larsson / Johanna Lindmark 0 2 1 4 34 55

Grupp 4

MatchLag 1Lag 2Resultat
1 Christopher Juliusson / Filip Zwozdziak Simon Laestander / Henrik Åkerlund 2-1 (5-11, 11-6, 12-10)
2 Simon Laestander / Henrik Åkerlund Martin Lund / Emil Storvall 2-0 (11-8, 11-9)
3 Martin Lund / Emil Storvall Christopher Juliusson / Filip Zwozdziak 2-0 (12-10, 11-9)
PlacLagVFS+S-P+P-
1 Simon Laestander / Henrik Åkerlund 1 1 3 2 49 45
2 Martin Lund / Emil Storvall 1 1 2 2 40 41
3 Christopher Juliusson / Filip Zwozdziak 1 1 2 3 47 50

Grupp 5

MatchLag 1Lag 2Resultat
1 Christoph Burkhart / Andreas Schmoll Catrin Eberius / Max Larsson 2-1 (11-13, 11-9, 14-12)
2 Catrin Eberius / Max Larsson Daniel Sörnmo / Matilda Weihs 2-1 (11-9, 9-11, 13-11)
3 Daniel Sörnmo / Matilda Weihs Christoph Burkhart / Andreas Schmoll 2-1 (11-3, 10-12, 11-7)
PlacLagVFS+S-P+P-
1 Daniel Sörnmo / Matilda Weihs 1 1 3 3 63 55
2 Catrin Eberius / Max Larsson 1 1 3 3 67 67
3 Christoph Burkhart / Andreas Schmoll 1 1 3 3 58 66

Slutspel

Bäst av 3 set till 15p
Finalen full match (21p, 21p, [15p])
MatchLag 1Lag 2Resultat
Åttondelsfinal #1 Christoph Burkhart / Andreas Schmoll Mattias Gustafsson / Blai Rigau Marcus Viklund 0-2 (8-15, 13-15)
Åttondelsfinal #2 Christopher Juliusson / Filip Zwozdziak Roholla Shahabe / Marcus Viklund 0-2 (8-15, 9-15)
Åttondelsfinal #3 Simon Laestander / Henrik Åkerlund Emanuel Larsson / Johanna Lindmark 2-1 (15-10, 7-15, 15-7)
Åttondelsfinal #4 Lena Nyström / Mårten Rönnberg Daniel Sörnmo / Matilda Weihs 1-2 (15-13, 12-15, 13-15)
Åttondelsfinal #5 Catrin Eberius / Max Larsson Predrag Jagunic / Dick Kallström 2-0 (15-12, 15-10)
Åttondelsfinal #6 Emmy Löf / Jenny Trlicik Martin Lund / Emil Storvall 0-2 (15-17, 5-15)
Åttondelsfinal #7 Patric Larsson / Maxime Levillayer Simon Isaksson / Linnea Olsson 1-2 (12-15, 17-15, 10-15)
Kvartsfinal #1 Simon Isaksson / Linnea Olsson Patric Larsson Emil Hällstig / Jens Lövmark 0-2 (6-15, 8-15)
Kvartsfinal #2 Martin Lund / Emil Storvall Mattias Gustafsson / Blai Rigau Marcus Viklund 2-1 (10-15, 15-5, 16-14)
Kvartsfinal #3 Roholla Shahabe / Marcus Viklund Catrin Eberius / Max Larsson 0-2 (10-15, 13-15)
Kvartsfinal #4 Daniel Sörnmo / Matilda Weihs Simon Laestander / Henrik Åkerlund 1-2 (14-16, 15-12, 11-15)
Semifinal #1 Simon Laestander / Henrik Åkerlund Emil Hällstig / Jens Lövmark 0-2 (5-15, 6-15)
Semifinal #2 Catrin Eberius / Max Larsson Martin Lund / Emil Storvall 0-2 (15-17, 13-15)
Final Martin Lund / Emil Storvall Emil Hällstig / Jens Lövmark 0-2 (13-21, 5-21)
Uppdaterad: 15 AUG 2017 20:42 Skribent: Arrangörsgruppen

- Lule Volleys sponsorer - 

 

Visit Luleå

 


 

 


 

 



 

 

Mobilapp Turneringsassistenten

Postadress:
Lule Volley - Volleyboll
C/o Peter Andersson, Hällbruksgatan 3
97435 Luleå

Kontakt:
Tel: +46730245836
E-post: This is a mailto link

Se all info