Hoppa till sidans innehåll

Septembercupen 2016


Sista tävlingen för säsongen - Septembercupen!

 

Turneringen är öppen för alla. Man får välja spelpartner men det går även bra att komma själv så får man en medspelare på plats.

 

Tid 2016-09-11 11:00 - 18:00
Plats Porsö IP, Luleå
Klass Öppen (2 spelare, licens eller ej, näthöjd 243cm)
Spelform Gruppspel + slutspel efter lunch
Anmälan Föranmälan via e-post eller på plats innan kl 11:00
Avgift Ingen avgift
Kontakt This is a mailto link



Gruppspel

Grupp 1

MatchLag 1Lag 2Resultat
1 Catrin Eberius / Henrik Åkerlund Martin Lund / Mattias Gustafsson 0-2 (5-11, 6-11)
2 Martin Lund / Mattias Gustafsson Edris Meyagol / Magnus Björklund 1-2 (12-10, 0-11, 7-11)
3 Edris Meyagol / Magnus Björklund Catrin Eberius / Henrik Åkerlund 2-0 (11-7, 11-6)
PlacLagVFS+S-P+P-
1 Edris Meyagol / Magnus Björklund 2 0 4 1 54 32
2 Martin Lund / Mattias Gustafsson 1 1 3 2 41 43
3 Catrin Eberius / Henrik Åkerlund 0 2 0 4 24 44



Grupp 2

MatchLag 1Lag 2Resultat
1 Kaela Loffler / Simon Laestander Jakob Brismo / Patric Larsson 1-2 (11-7, 9-11, 8-11)
2 Jakob Brismo / Patric Larsson Andreas Schmoll / Dennis Rajden 2-0 (11-8, 11-5)
3 Andreas Schmoll / Dennis Rajden Kaela Loffler / Simon Laestander 0-2 (5-11, 5-11)
PlacLagVFS+S-P+P-
1 Jakob Brismo / Patric Larsson 2 0 4 1 51 41
2 Kaela Loffler / Simon Laestander 1 1 3 2 50 39
3 Andreas Schmoll / Dennis Rajden 0 2 0 4 23 44



Grupp 3

MatchLag 1Lag 2Resultat
1 Madelene Brovig / Ofelia Dyne Mårten Rönnberg / Simon Isaksson 0-2 (5-11, 7-11)
2 Mårten Rönnberg / Simon Isaksson Ghodrat Sharifi / Mahdi Zaki 2-0 (11-8, 11-5)
3 Ghodrat Sharifi / Mahdi Zaki Madelene Brovig / Ofelia Dyne 2-0 (11-8, 11-8)
PlacLagVFS+S-P+P-
1 Mårten Rönnberg / Simon Isaksson 2 0 4 0 44 25
2 Ghodrat Sharifi / Mahdi Zaki 1 1 2 2 35 38
3 Madelene Brovig / Ofelia Dyne 0 2 0 4 28 44



Slutspel

MatchLag 1Lag 2Resultat
Åttondelsfinal #1 Madelene Brovig / Ofelia Dyne Andreas Schmoll / Dennis Rajden 0-2 (9-21, 15-21)
Kvartsfinal #1 Andreas Schmoll / Dennis Rajden Edris Meyagol / Magnus Björklund 0-2 (18-21, 19-21)
Kvartsfinal #2 Catrin Eberius / Henrik Åkerlund Jakob Brismo / Patric Larsson 0-2 (11-21, 12-21)
Kvartsfinal #3 Mårten Rönnberg / Simon Isaksson Ghodrat Sharifi / Mahdi Zaki 2-0 (21-19, 21-19)
Kvartsfinal #4 Kaela Loffler / Simon Laestander Martin Lund / Mattias Gustafsson 0-2 (16-21, 8-21)
Semifinal #1 Martin Lund / Mattias Gustafsson Edris Meyagol / Magnus Björklund 1-2 (19-21, 21-16, 6-15)
Semifinal #2 Mårten Rönnberg / Simon Isaksson Jakob Brismo / Patric Larsson 2-1 (21-15, 21-23, 15-10)
Final Mårten Rönnberg / Simon Isaksson Edris Meyagol / Magnus Björklund 0-2 (19-21, 19-21)
3:e plats Martin Lund / Mattias Gustafsson Jakob Brismo / Patric Larsson 1-0 (21-16)
Uppdaterad: 15 AUG 2017 20:42 Skribent: Arrangörsgruppen

- Lule Volleys sponsorer - 

 

Visit Luleå

 


 

 


 

 



 

 

Mobilapp Turneringsassistenten

Postadress:
Lule Volley - Volleyboll
C/o Peter Andersson, Hällbruksgatan 3
97435 Luleå

Kontakt:
Tel: +46730245836
E-post: This is a mailto link

Se all info